Tysiące palestyńskich dzieci aresztowanych i oskarżonych przez izraelskie wojsko

Izrael jest jedynym państwem na świecie, które stawia dzieci przed sądami wojskowymi (500-700 rocznie). Młodzi ludzie są przesłuchiwani i przetrzymywani w skandalicznych warunkach, bez prawa do pomocy. Według najnowszych danych w izraelskich więzieniach przebywa 167 nieletnich Palestyńczyków.

Tysiące palestyńskich dzieci aresztowanych i oskarżonych przez izraelskie wojsko
Zdjęcie: Mahfouz Abu Turk / Apaimages, Ilustracja: Aija Suuta / AFSC

Wczesnym rankiem 20 września 2017 r., około 2 w nocy, izraelscy żołnierze weszli do domu Laitha, 17-latka z wioski Kafr Ein na Zachodnim Brzegu. Laithowi zawiązano oczay i pobito – i nigdy nie przedstawiono mu zarzutów, nie powiedziano, dlaczego został aresztowany. 

W ciągu następnych 11 godzin Laith był przenoszony do wielu miejsc i przesłuchiwany w sprawie rzucania kamieniami, co zgodnie z izraelskim prawem wojskowym jest postrzegane za „przestępstwo przeciw bezpieczeństwu”.  

Laith spędził 46 tygodni – prawie rok – w areszcie. Będzie miał wiele razy postawiony przed sądem, ale nigdy nie zostanie oskarżony o żadne przestępstwo. 16 sierpnia 2018 roku został zwolniony bez wyjaśnienia.

Laith jest tylko jednym z 10 000 palestyńskich dzieci na Zachodnim Brzegu, które od 2000 roku są aresztowane i przetrzymywane w izraelskim wojskowym systemie więziennym, który odmawia im podstawowych praw. Przez ostatnie cztery lata AFSC i Defense for Children International-Palestine współpracowały w kampanii „ Nie ma sposobu na traktowanie dzieci”, aby ujawnić to powszechne i systemowe wykorzystywanie dzieci palestyńskich. Jest to część trwających prac AFSC na rzecz zakończenia izraelskiej okupacji terytorium palestyńskiego. 

„Wszystkie dzieci mają prawo do bezpiecznej i sprawiedliwej przyszłości”, mówi Jennifer Bing, koordynatorka AFSC ds. kampanii. „Każdego roku Izrael stawia od 500 do 700 palestyńskich dzieci przed sądami wojskowymi. Musimy położyć kres temu nieludzkiemu traktowaniu – a Stany Zjednoczone mają w tym kluczową rolę do odegrania”.

Izrael jest jedynym krajem na świecie, który stawia dzieci przed obliczem sądów wojskowych. Palestyńskie dzieci nie mają zapewnionych choćby podstawowych praw, a także szans na sprawiedliwy proces. Dzieci zazwyczaj przychodzą na przesłuchania związane, z zawiązanymi oczami i pozbawione snu. Często składają zeznania po tym jak użyto na nich gróźb oraz przemocy fizycznej i psychicznej. Wiele dzieci było przetrzymywanych w izolatkach wyłącznie w celu przesłuchania. Nie mają prawa do pomocy prawnej podczas przesłuchania, a sędziowie izraelskiego sądu wojskowego rzadko wykluczają zeznania uzyskane w wyniku przymusu lub tortur.