Skandynawski fundusz KLP wyklucza 16 firm powiązanych z nielegalnymi izraelskimi osiedlami na Zachodnim Brzegu

Norweski prywatny fundusz emerytalny KLP usuwa z portfolio wszystkie firmy powiązane z powstawaniem osad żydowskich na ziemiach zabranych Palestyńczykom. Na liście są m.in. Alstom i Motorola.

Skandynawski fundusz KLP wyklucza 16 firm powiązanych z nielegalnymi izraelskimi osiedlami na Zachodnim Brzegu

OSLO – największy norweski fundusz emerytalny KLP poinformował w poniedziałek, że nie będzie już inwestować w 16 firm, w tym Alstom i Motorolę, z powodu ich powiązań z nielegalnymi izraelskimi osiedlami na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Wraz z wieloma innymi krajami Norwegia uważa działania Izraela za naruszenie prawa międzynarodowego. Izrael kwestionuje to i przytacza biblijne i historyczne powiązania z ziemią, a także potrzeby bezpieczeństwa.

W raporcie ONZ z 2020 r. stwierdzono, że znaleziono 112 firm, które prowadzą działalność związaną z Zachodnim Brzegiem, przejętych przez Izrael w wojnie z 1967 r., a, który obecnie jest domem dla około 450 000 Izraelczyków i 3 milionów Palestyńczyków.

Firmy, które obejmują branże takie jak telekomunikacja, bankowość, energetyka i budownictwo, pomagają w utrzymywaniu obecności Izraela, a zatem ryzykują współudział w łamaniu prawa międzynarodowego oraz wbrew wytycznym KLP.

„W ocenie KLP istnieje ryzyko, że wykluczone firmy przyczyniają się do łamania praw człowieka w sytuacjach wojny i konfliktu poprzez swoje powiązania z izraelskimi osiedlami na okupowanym Zachodnim Brzegu”.

Posunięcie KLP nastąpiło po decyzji norweskiego suwerennego funduszu majątkowego z maja o wykluczeniu dwóch firm związanych z budownictwem i nieruchomościami na terytoriach palestyńskich.

KLP, która zarządzała aktywami o wartości 70 miliardów dolarów na koniec pierwszego kwartału, poinformowała, że ??sprzedała udziały w spółkach o wartości 275 milionów koron (31,81 miliona dolarów) i do czerwca zakończyła ten proces. Fundusz sprzedał również swoje pakiety obligacji w Motoroli i Alstomie.

Sprzedaż Motorola Solutions była „bardzo prostą decyzją”, ponieważ jej zabezpieczenia wideo i oprogramowanie były wykorzystywane do nadzoru granic. Alstom nie odpowiedział na prośbę o komentarz. Motorola z siedzibą w Chicago nie odpowiedziała na prośbę o komentarz przesłaną poza godzinami pracy w USA.

Wysoki rangą członek Organizacji Wyzwolenia Palestyny ??(OWP) z zadowoleniem przyjął ruch KLP .

„Krok norweskiej instytucji jest znaczący, aby przestać kontaktować się z firmami, które wspierają osadnictwo na ziemi palestyńskiej. Cieszymy się z tego i zachęcamy inne kraje do podjęcia podobnych kroków – powiedział Reutersowi Wasel Abu Youssef.

„Po tym, jak ONZ ogłosiła czarną listę firm działających w osiedlach, wszystkie kraje muszą albo zawiesić pracę tych firm, albo je zbojkotować”.

Władze Izraela oczywiście potępiły działania KLP .

„Decyzja szkodzi Izraelczykom i Palestyńczykom i nie przyczynia się do rozwiązania konfliktu” – powiedział izraelski urzędnik.

Firmy telekomunikacyjne, w tym Bezeq i Cellcom Israel, zostały usunięte, ponieważ świadczone przez nie usługi pomagają uczynić osiedla bardziej atrakcyjnymi obszarami mieszkalnymi, powiedział KLP , podczas gdy banki, w tym Leumi, pomogły sfinansować infrastrukturę.

W podobnym duchu za budowę infrastruktury odpowiadały grupy budowlane i inżynierskie, takie jak Alstom i lokalni koledzy Ashtrom i Electra, a Paz Oil pomagał im zasilać.

Pozostałe wykluczone spółki to: Bank Hapoalim, Israel Discount Bank, Mizrahi Tefahot Bank, Delek Group, Energix Renewable Energies, First International Bank of Israel oraz Partner Communications.

Energix Renewable Energies powiedział Reuterowi, że na dzień dzisiejszy nie prowadzi działalności ani inwestycji na Zachodnim Brzegu. W marcu 2021 roku zgodził się na sprzedaż swoich udziałów w tamtejszej elektrowni fotowoltaicznej, a sprzedaż sfinalizowana w czerwcu, pokazały zgłoszenia na giełdę w Tel Awiwie.

Bezeq, Mizrahi Tefahot Bank, Bank Hapoalim i Partner Communications odmówili komentarza. Pozostałe firmy nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Wykluczona została również spółka telekomunikacyjna Altice, która była notowana do stycznia 2021 roku.

Altice nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.