Rocznica porwania i morderstwa Mohammeda Abu Khdeira

Młody Palestyńczyk był torturowany, a na koniec spalony żywcem przez izraelskich "osadników" w lesie w pobliżu okupowanej części Jerozolimy.

Rocznica porwania i morderstwa Mohammeda Abu Khdeira
Mohammed Abu Khdeir (fot. facebook)

Do porwania i morderstwa Mohammeda Abu Khdeir doszło wczesnym rankiem, 2 lipca 2014 roku. Khdeir, 16-letni onegdaj Palestyńczyk, został siłą wrzucony do samochodu. Jego rodzina natychmiast powiadomiła policję, która kilka godzin później zlokalizowała jego zwęglone ciało w Givat Shaul w Lesie Jerozolimskim.

Wstępne wyniki sekcji zwłok sugerowały, że został pobity i spalony jeszcze za życia. W niedzielę 6 lipca 2014 roku policja zatrzymała sześciu podejrzanych na przesłuchanie. Jeden szybko przyznał się do winy, obciążając trzech innych, w tym nieletnich. Wobec sprawców zastosowano ośmiodniowy areszt. Sprawcy twierdzili, że atak był odpowiedzią na porwanie i zamordowanie trzech izraelskich nastolatków w dniu 12 czerwca. Morderstwa przyczyniły się do eskalacji konfliktu Palestyńsko-Izraelskiego w 2014 roku.

Ostatecznie trzy osoby przyznały się do morderstwa i odtworzyły je na miejscu zbrodni.
Trzech innych podejrzanych zostało zwolnionych jako niezwiązanych z przestępstwem.

W następstwie morderstwa Khdeira, jeden z jego kuzynów, Tariq Khdeir (15 lat) został pobity przez izraelskich funkcjonariuszy policji. Całość uchwycono na filmie. Inny z jego kuzynów, 19-letni Mohammed Abu Khdeir, został zatrzymany przez izraelską policję podczas protestu 28 lipca 2014 roku. Chociaż był obywatelem amerykańskim, Izrael nie powiadomił władz USA o aresztowaniu, a USA oskarżyły Izrael o bezprawne zatrzymywanie swoich obywateli.

30 listopada 2015 r. dwoje zamieszanych w sprawę nieletnich zostało uznanych za winnych zabójstwa Khdeira i 4 lutego skazanych odpowiednio na dożywocie i 21 lat więzienia. 3 maja 2016 roku Ben David został skazany na dożywocie i dodatkowe 20 lat więzienia.