87 Palestyńczyków rannych w wyniku użycia siły przez wojsko izraelskie.

Siły izraelskie interweniują w demonstracjach używając gazu łzawiącego, gumowych kul i ostrej amunicji.

87 Palestyńczyków rannych w wyniku użycia siły przez wojsko izraelskie.
Interwencja IDF w dzielnicy Beita w Nablusie (İssam Rimawi - Anadolu Agency)
87 Palestyńczyków rannych w wyniku użycia siły przez wojsko izraelskie.

Osiemdziesięciu siedmiu Palestyńczyków zostało rannych w wyniku użycia przez wojsko izraelskie gazu łzawiącego oraz gumowej i ostrej amunicji przeciwko pokojowo protestującym. Demonstranci wyrażali swój sprzeciw wobec nielegalnych osiedli żydowskich w różnych częściach Zachodniego Brzegu, zwłaszcza w Beita w Nablusie i wiosce Beit Dajan. Protestujący na atak izraelskich sił odpowiedzieli rzucaniem w ich stronę kamieniami.

Czerwony Półksiężyc poinformował, że trzy osoby zostały ranne w wyniku postrzału ostrą amunicją, a osiemdziesiąt cztery gumowymi kulami.

Granat z gazem łzawiącym trafił również w przednią szybę palestyńskiej karetki, a pracownik służby zdrowia w środku został ranny przez potłuczone szkło. Dwóch palestyńskich wolontariuszy służby zdrowia zostało rannych gumowymi kulami.

Szacunki izraelskie i palestyńskie wskazują, że w osiedlach na Zachodnim Brzegu, w tym w okupowanej Jerozolimie, mieszka około 650 000 osadników, w 164 osiedlach i 116 placówkach.

Zgodnie z prawem międzynarodowym wszystkie osiedla żydowskie na terytoriach okupowanych są nielegalne. Izraelska władza zaczęła zezwalać na "osadnictwo" w 2003 roku.

Gozde Bayar